Nabízím on-line návody. Jde o nejúčinnější fyzioterapeutické automobilizace a cviky při tělesných potížích. - více informací

Adresa: Masarykova 37, Brno - centrum
Tel.číslo: +420 777 502 815
Volné termíny a objednání ZDE

Článek - Alternativní medicína

Články podle štítků

Alternativní medicína


Alternativní medicína je odvětví zdravotnických metod a prostředků, které jsou naší klasickou tzv. západní medicínou za léčebné nepovažovány. Důvodem k tomu je jejich neprokázána účinnost. Uvádí se, že působí jen v rámci hojivých sil organismu a placebo efektu. V jiném koutu světa však mohou být často uznávány. Alternativní medicína zde byla v podobě lidového léčitelství vždy.

Alternativní medicína zahrnuje celé spektrum metod. Zvláštní skupinou jsou nejrůznější přírodní metody. Patří totiž i do vědecké medicíny, kdy je známe pod názvy balneologie, tepelné a chladové procedury, elektroterapie, magnetoterapie, oxygenoterapie, fototerapie, masáže a cvičení. Obecně vše, co lze najít v lázních.  K aktivaci obranných sil v těle dochází podnětem (léčebným) vyvolávající odpověď. Prokázaný léčebný účinek mají i bylinky. Další metody patřící do oblasti alternativních medicíny jsou více či méně sporné, některé až nepřijatelné. Patří zde orientální metody (Tradiční čínská medicína, Ajurvéda, Tibetská medicína aj.), přístrojová „léčba“ (bioinformační, bioenergetická, biorezonanční a jim podobné), parapsychologie, alternativní psychoterapie, alternativní medikamenty, léčení vírou, léčitelství a další „speciální“ terapie. Parapsychologie pracuje s existencí dosud neznámých sil a jejich mimosmyslovým přenosem.

Výhodou některých alternativních metod je jejich komplexní (celostní) přístup k tělu a taky určitý terapeutický efekt. Na druhou stranu nevýhod je mnohem více. Často je typická: nesourodost, nesrozumitelný výklad, jednoduchost terapie, filosofické principy, vše léčící účinek, terapeuti jsou bez odborného vzdělání a léčba není ověřená. Největší hrozba spočívá v zanedbání léčby vážného onemocnění.

Podle mého názoru a zkušeností bych mohl doporučit tyto metody a terapie: cvičení jako je jóga, taiči, či-kung, pět tibeťanů, dále bylinné čaje, manuální medicínu, modlení, meditace, psychowalkmeny, autogenní trénink, inhalaci vonných olejů, některé potravinové doplňky, léčbu uměním, prací a pohybem. Čemu bysme se měli vyhnout jsou jakékoliv "diagnostické a terapeutické" přístroje mimo zdravotnická zařízení, magnetické výrobky jako jsou např. náramky (naproti pulsnímu magnetickému poli jsou neúčinné), exotickým a "zázračným" preparátům, parapsychologickým metodám a raději i lečitelům.

Alternativní medicína má své opodstatnění ale i indikace a kontraindikace. Proto je potřeba se vždy poradit s člověkem znalým jejím principům! Její uplatnění je jen u lehkých psychických poruch, funkčních problémů a chronických potíží. Některé její metody jsou účinné s omezeným efektem, jiné neúčinné, další škodlivé. Alternativní medicína by ve vybraných případech měla být užitečným doplněním klasické medicíny. pz


Štítky použité v článku